Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy
Wisława Szymborska
i pomrzemy bez rutyny
Dzień dobry,
wszyscy znaleźliśmy się w zupełnie nowej i nieznanej sytuacji. Towarzyszy nam stres, strach o jutro, nie znamy przyszłości, nie wiemy co nas czeka. Uczestniczymy w tym wszyscy. Obywatele całego świata – bo każdy kraj po równo dźwiga ten sam ciężar.
Trzeba zwolnić
To nie jest czas rachunków sumienia, wytykania innym błędów i dążenia do perfekcji (w jakimkolwiek aspekcie). To czas akceptacji, bliskości i spojrzenia na jakość naszych relacji. Czas wystawienia nas na próbę. Dostaliśmy szansę, aby na chwilę się zatrzymać, przewartościować to, co najważniejsze i przyjrzeć się własnym priorytetom. To czas bycia dobrym, czas emocjonalnej wrażliwości i empatii. Czas przyglądania się sąsiadom, znajomym i pomagania tym, którzy radzą sobie gorzej od nas. Czas wzajemnego wsparcia i czas głębokich refleksji.
Porzuć modę na rzecz wygody
Choć piękno i estetyka sprawiają, że życie jest przyjemniejsze, choć dobry styl mężczyzny winien towarzyszyć mu każdego dnia, to dziś powinien on znaleźć przełożenie na inne, niż ubrania, sfery życia. Nie potrzebujesz teraz garnituru, eleganckiej koszuli i poszetki. Niech zaczekają na lepsze czasy.
Mężczyzna w dobrym stylu to dziś partner, ojciec, przyjaciel, sąsiad, na którego można liczyć. To facet, który przygląda się potrzebom innych, z otwartością wyciąga rękę w ich kierunku i pamięta w tym wszystkim również o sobie.
Czym się zająć?
Zamknięci w domach, znajdujemy różne sposoby na spędzanie czasu. Niewątpliwie, wiele osób znalazło szansę na odkrycie lub odkopanie zapomnianych pasji i talentów. Mimo wszystko jednak, z pewnością dopada cię czasem nuda lub znużenie codzienną powtarzalnością. Dlatego dziś w pigułce – konstruktywne, kreatywne i pomysłowe sposoby na walkę z nudą.
W przyjaźni z kulturą
Na co dzień brakuje nam czasu na koncerty, spektakle, wystawy czy wizyty w muzeach. Teraz mamy ku temu doskonałą okazję, bo świat kultury wyszedł do ludzi i zapukał do naszych drzwi.
Możemy odkurzyć wszystkie książki, które czekały miesiącami na wolną chwilę, albo wziąć udział w jednym z wielu spotkań literackich on-line w inicjatywie pisarzy i dziennikarzy „Ul z książkami”. Sieć Empik udostępniła bezpłatnie przeszło 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz umożliwiła przesłuchanie słuchowisk i podcastów w swojej aplikacji. Ponadto, regularnie organizuje spotkania autorskie on-line i prowadzi cykl internetowych warsztatów dla dzieci.
Mamy okazję posłuchać dobrej muzyki – muzycy „zaglądają” do naszych domów i dzielą się swoim talentem. Mamy niepowtarzalną okazję zajrzeć do Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie. To tam Andrea Bocelli poruszył wiele serc, śpiewając wyjątkowy koncert wielkanocny. I właśnie teraz możemy przyjrzeć się unikalnej posadzce w katedrze, która zwykle znika pod butami zwiedzających. Aktorzy, którzy nie mogą stanąć na deskach teatrów, nagrywają w swoich domach optymistyczne niespodzianki muzyczne – ku pokrzepieniu serc widzów. Takie utwory nagrali między innymi artyści teatru Studio Buffo czy Ateneum.
Swoją ofertą umilają czas również teatry w całej Polsce, umożliwiając nam oglądanie na własnej kanapie świetnych spektakli on-line: Teatr Narodowy, Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, Teatr Żydowski, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Studio i wiele, wiele innych. Dotrzymuje im kroku również Teatr Wielki Opery Narodowej, kusząc wspaniałymi widowiskami na platformie VOD.
I muzea nie pozostają w tyle – przygotowanych zostało wiele ekspozycji, które możemy poznać on-line. Zamek Królewski na Wawelu przyciąga zwiedzających wirtualnymi spacerami z narracją Anny Dymnej, Jerzego Stuhra, Doroty Segdy czy Jana Nowickiego. A cyklem filmów edukacyjnych przez dziurkę od klucza krakowski Wawel trzy razy w tygodniu odkrywa swoje tajemnice, oprowadzając nas po zakamarkach znanych i takich, które nie były do tej pory dostępne dla zwiedzających.
Słowem – szeroko pojęta kultura jeszcze nigdy dotąd nie była tak blisko, we własnych kapciach i na wyciągnięcie ręki. Nadrabiając kulturalne zaległości, możemy się zrelaksować, pośmiać lub zanurzyć w zadumie, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto skorzystać!
Dobro wraca
Powstaje także wiele pięknych inicjatyw. Możesz zaoferować siebie – swój czas, energię i zaangażowanie, żeby pomóc innym. Jak to zrobić? Jest wiele sposobów! Studenci uczelni wyższych pomagają młodszym uczniom w nauce, oferując bezpłatne korepetycje. Krawcowe i posiadacze maszyn do szycia w całej Polsce szyją maseczki ochronne dla lekarzy. Drukarze produkują na drukarkach 3D przyłbice dla szpitali. Sąsiedzi oferują pomoc w zakupach osobom starszym. Wolontariusze wyprowadzają na spacer psy tym, którzy są objęci ścisłą kwarantanną.
Znajdź dziedzinę, w której się spełniasz, z którą się identyfikujesz i wesprzyj nią innych. To sposób na to, aby dziwny obecnie świat, stał się odrobinę bardziej przyjazny. To również sprawdzona metoda na poprawę własnego nastroju.
Gruntowne porządki
Ponieważ w zabieganym życiu często brakuje czasu i na to, żeby posprzątać domowe kąty i na to, żeby zrobić porządek w wartościach oraz przekonaniach, wykorzystaj kwarantannę na usystematyzowanie tego, co w zabieganiu odkładałeś. Zajrzyj do najbardziej zakurzonych zakamarków w mieszkaniu. Przemyśl swoje cele i pragnienia – być może zechcesz podążać w nowym kierunku? Uporządkuj niewywołane do tej pory zdjęcia ze wszystkich wyjazdów.
Podczas gdy świat stoi na głowie i nic nie jest takie, jak było, ty możesz przekuć to w korzyść dla siebie i bliskich. Wykorzystaj ten czas mądrze i wyciśnij go, niczym cytrynę – pożytkując „do ostatniej kropli” sfery życia, które zaniedbywałeś dotąd z powodu prozy życia.
Trzymajcie się zdrowo i bądźcie bezpieczni!
Do miłego…
Mariszka